valves for vacuum control
INVA 52
- Vacuum valve 5/2 air flow reversing function in systems with blowers
- Valve body aluminium or POM C
- Pneumatic or electric actuator
- Max temperature +140 C°
Type
INVA 52 is a 5-way, 2-position reverse airflow vacuum valve
Advantages
Rapid vacuum interception and interruption
Applications
The main application is using each of the 2 stable states to achieve a suction function or a repulsion function alternately.
This is why the INVA 52 vacuum valve is the ideal solution in automation applications such as:
- Quick gripping and release function in automatic handling operations
- Pneumatic conveying in automatic handling operations
- Rapid gripping and release functions in automatic loaders
- Vacuum gripping tables
- Packaging systems
Certifications
ATEX
Tech Specs
| Name | INVA 52 |
|---|---|
| Type | 5-way 2 positions reversing valve |
| Size | 1”1/2 – 2” – 2”1/2 – 3” – 4” |
| Pipe threads | F/F/F gas ISO228 |
| Actuator type | Single Acting (electric actuator) Double Acting (pneumatic actuator) |
| Max fluid temperature | +140°C (Based on Maros Engineering’s test) |
| Ambient temperature | 0/+60°C |
| Valve body | 1”1/2,2”,2”1/2 anodized aluminium 3"-4" acetal resin |
| Seal holder | anodized aluminium |
| Shutter seal | FKM |
| Upon request | |
| Cert. ATEX ( 1”1/2,2”,2”1/2 anodized aluminium body pneumatically driven type only) | |
| Valve body in acetal resin for 1”1/2,2”,2”1/2 versions | |
| PTFE shutter seal | |
| Limit switch-box for valve status remote controlcontrol | |
| Version with pneumatic actuator | |
| Actuator type | DA Double Acting Doppio Effetto |
| Cylinder | Anodized aluminium or Nylon PA66 |
| Pilot pressure | Min. 4 bar – Max 6 bar |
| Version with electric actuator | |
| Actuator type | SA Single Acting |
| Voltage | 24 VDC |
| Power coil | 23 A |
| Holding coil | 0.28 A |
| Electric connections | FASTON |




