VACUUM VALVES
INVA
- VACUUM/VACUUM BREAKER valve when used with vacuum pumps
- DIVERTER VALVE when used with blowers
- Double Acting pneumatic actuator
- Max temperature +100 C°
Type
3 way high flowrate valve for vacuum control
Advantages
• Rapid vacuum interception and interruption
• Remote control switch box on request
• Maximun versatility for use with vacuum pumps and /or blowers
Applications
• Grab&Release function in automatic handling operations
• Pneumatic transport (under pressure or vacuum)
• Parts holding function within CNC machine systems
• Quick grab&release function within automatic loader systems
• Vacuum packaging
• Turbomixers (cosmetic industry)
• Plastic and rubber molding
Certifications
ATEX
Technical specifications
| Name | Inva |
|---|---|
| Type | 3-way high flowrate valve |
| Sizes | 1"1/4 – 4” (PN16) |
| Pipe threads | F/F gas ISO228 |
| Available actuator type | Double Acting (DA) |
| Ambient temperature | 0/+60°C |
| Pilot pressure | Min 4.0 bar –Max 8.0 bar |
| Valve body | Bronze |
| Spacer for cylinder | Anodized Aluminium |
| Seal holder | Brass 1" 1/4 - 2" anodized aluminium 3"-4" |
| Piston | Aluminium |
| Cylinder | Anodized aluminium |
| Piston rod | Stainless steel Aisi 304 |
| Rod wiper | PTFE |
| Rod guide | Self-lubricated technopolymer |
| Internal o-rings | FKM |
| Shutter seal | FKM 1" 1/4 -2", NBR 3"-4" |
| UPON REQUEST | |
| Atex Certification | |
| 2-reed sensor Switch box | |
| PTFE or EPDM Shutter Seal | |
| Rotable cylinder | |



