VACUUM valves
INVA 32
- VACUUM/VACUUM BREAKER VALVE function with vacumm pumps
- DIVERTER VALVE FUNCTION with blowers
- Pneumatic or electric actuator
- Max temperature +140 C°
Type
3 way 2 position vacuum valve
Advantages
• Rapid vacuum interception and interruption
• Switch box for remote control of valve status on request
• Maximum versatility of use with both vacuum pumps and blowers
Applications
• Gripping and release function in automatic handling operations
• Pneumatic conveying (under pressure or vacuum)
• Quick grab and release functions in automatic loaders
• Suction line changeover capability
Certifications
ATEX
Tech Specs
| NAME | INVA 32 |
|---|---|
| Type | 3 way 2 positions reversing valve |
| Sizes | 1”1/2 – 2” – 2”1/2 |
| Pipe threads | F/F gas ISO228 |
| Actuator | Single Acting (SA) with electric actuator only Double Acting (DA) (with pneumatic actuator only) |
| Max fluid temperature | +140°C (based on Maros engineering’s test) |
| Ambient temperature | 0/+60°C |
| Valve body | Anodized aluminium |
| Seal holder | Anodized aluminium |
| Shutter seal | FKM |
| Upon request | |
| Cert. ATEX (only pneumatic drive type) | |
| 2 reed sensor switch-box for valve status remote control | |
| PTFE or EPDM shutter seal | |
| Version with pneumatic actuator | |
| Actuator type | DA Double Acting Doppio Effetto |
| Cylinder | Anodized aluminium or Nylon PA66 |
| Pilot pressure | Min. 4 bar – Max 6 bar |
| Version with electric actuator | |
| Actuator type | SA Single Acting |
| Voltage | 24 VDC |
| Power coil | 23 A |
| Holding coil | 0.28 A |
| Electric connections | FASTON |

